Реєстрація Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ)

Надаємо юридичні послуги на етапах створення і діяльності Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), а саме:

 • підготовка та проведення загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку;
 • реєстрація ОСББ;
 • внесення змін до Статуту ОСББ;
 • реєстрація зміни Голови ОСББ;
 • внесення змін до відомостей про ОСББ, що містяться в ЄДР.

Термін реєстрації – від 3-х робочих днів. Вартість – 3800 грн.

Що таке ОСББ?

Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ, ОСМД) – юридична особа, створена власниками житлових та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Статус і діяльність ОСББ регулюється Цивільним кодексом України (статті 382 і 385), Законом України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” та “Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку”.

Як створити ОСББ?

 1. Об’єднатись в ініціативну групу та визначити дату проведення загальних зборів власників.
 2. Повідомити особисто (або цінним листом з описом та повідомленням про отримання) кожного власника квартири в будинку.
 3. Провести загальні збори власників та прийняти рішення про створення об’єднання, призначення Правління, затвердження статуту та ін.
 4. Подати державному реєстратору документи на державну реєстрацію об’єднання.
 5. Отримати статус неприбутковості в податковій.
 6. Відкрити рахунок в банку та (за бажанням) виготовити печатку.
 7. Отримати на баланс від попереднього балансоутримувача сам багатоквартирний будинок, а також всю технічну, юридичну та бухгалтерську документацію на багатоквартирний будинок.

Порядок заснування об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Для створення ОСББ співвласники повинні скликати і провести загальні збори, на якому прийняти такі рішення: про створення об’єднання, затвердження Статуту, обрання Правління та ін. ОСББ може бути засноване співвласниками, яким належить понад 50% квартир і / або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку. Належним чином прийнято і оформлено рішення загальних зборів про створення об’єднання, поширюється на всіх без винятку співвласників будинку.

Статут об’єднання – одночасно документ яким підтверджується факт створення і діяльності ОСББ, а також збірник правил, прав і обов’язків співвласників. Підготовка Статуту об’єднання – надзвичайно важливий етап його створення. Статутом повинні бути передбачені наступні питання:

 • порядок скликання та проведення загальних зборів;
 • права і обов’язки ОСББ;
 • повноваження, права та обов’язки Правління (виконавчого органу) та Ревізійної комісії (контрольного органу) Об’єднання;
 • права, обов’язки та відповідальність співвласників ОСББ;
 • порядок використання вільних коштів і майна об’єднання;
 • підстави та порядок стягнення заборгованості по співвласників.

Об’єднання доцільно зареєструвати неприбутковою організацією. Для цього подається відповідна заява з додатками до податкової за місцем знаходження. Статут ОСББ повинен передбачати заборону розподілу отриманих доходів (прибутку) або їх частини серед членів ОСББ (ст. 133.4 Податкового кодексу України).

Після державної реєстрації ОСББ протягом 3-х місяців (на підставі частини 18 статті 6 Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”) попередній балансоутримувач зобов’язаний передати об’єднанню на обслуговування сам багатоквартирний будинок, а також наступну документацію: план земельної ділянки; бухгалтерську та статистичну документацію; один екземпляр технічної документації на будинок, до якої включаються: технічний паспорт на квартирний (багатоповерховий) житловий будинок, проектно-кошторисну документацію по схемам пристрої внутрішньобудинкових мереж водопостачання, каналізації, центрального опалення, тепло-, газо-, електропостачання тощо, акти державної комісії приймання житлового будинку в експлуатацію, паспорти котельного господарства (при наявності вбудованої або прибудованої котельні), паспорта ліфтового господарства, акти прийому – передачі житлового будинку в разі зміни його в ладельца або балансоутримувача, кошторису, опису робіт на поточний і капітальний ремонт, акти технічних оглядів, протоколи вимірювань опору електромереж (за наявності), протоколи вимірювань вентиляції; інформації з обліку жителів будинку, а також власників, співвласників окремих приміщень, які в ньому не живуть, правовідносин попереднього балансоутримувача чи особи, здійснювала управління будинком, з юридичними або фізичними особами у сфері надання та оплати житлово-комунальних послуг, найму, оренди та користування приміщеннями об’єкта; планових заходів за попередні і поточний роки, необхідних для утримання будинку відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків та правил та для збереження належного технічного стану будівельних елементів, конструкцій і мереж ОСББ.

У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об’єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об’єднання відновлює її за свій рахунок.
Договори на електро- тепло- газо- та ін, укладені попереднім балансоутримувачем, підлягають розірванню.

У разі, якщо колишній балансоутримувач ухиляється від здійснення своїх обов’язків та відмовляється виконати дії спрямовані на передачу будинку і документації, Об’єднання звертається до Господарського суду з вимогою здійснити необхідні дії.
ОСББ має самостійно укласти договори на електропостачання (необхідне для діяльності Об’єднання і для освітлення приміщень загального користування, прибудинкової території, під’їздів та ін.), вивезення сміття, прибирання приміщень загального користування, прибудинкової території під’їздів та ін. Встановлені місцевою владою тарифи на обслуговування прибудинкової території не поширюються на об’єднання, які самостійно доглядають за такою територією або які мають відповідні договори з обслуговуючими приватними організаціями.

ОСББ має право мати розрахункові рахунки, розміщувати депозити в банках, купувати/продавати майно.
ОСББ має право здавати підсобні (в тому числі підвальні) приміщення в оренду. При цьому, вільні (або не використані) грошові кошти об’єднання не можуть бути виплачені (розподілені) співвласникам, а повинні бути використані виключно на здійснення статутних цілей ОСББ. Деякі Об’єднання навіть встановлюють на дахах будинків сонячні панелі, отримують зелений тариф та продають електричну енергію.

Рекомендуємо ознайомитись з інформацією від проекту USAID “Муніципальна енергетична реформа в Україні” – Управління будинком.

 CLC

Наші клієнти